Mornsun LMF500-20B24 AC/DC 500W Enclosed Switching Power Supply
Mornsun LMF500-20B24 AC/DC 500W Enclosed Switching Power Supply The LMF500-20B24 is a 500W enclosed AC/DC switching power supply from Mornsun. It features a universal AC input voltage of 80-264VAC, a DC output voltage of 24VDC, and a DC output current of 20.9A. The power supply is also equipped with a power factor correction (PFC) function, which helps to improve the power efficiency of the device. The LMF500-20B24 is a cost-effective and reliable power supply that is suitable for a wide range of applications, including industrial, LED, streetlight control, electricity, security, telecommunications, and smart home. Features: Universal AC input voltage of 80-264VAC DC output voltage of 24VDC DC output current of 20.9A Power factor correction (PFC) function High efficiency Low no-load power consumption High reliability Double or reinforced insulation Excellent EMC performance Meets IEC/EN/UL62368, IEC/EN60601, EN60335, GB4943, EN61558 standards Note: Unless otherwise specified, parameters in this datasheet were measured under the conditions of Ta=25?, humidity<75%RH with nominal input voltage and rated output load The room temperature derating of 5?/1000m is needed for operating altitude greater than 2000m All index testing methods in this datasheet are based on our company's corporate standards In order to improve the efficiency at high input voltage, there will be audible noise generated, but it does not affect product performance and reliability The out case needs to be connected to the earth ( )of system when the terminal equipment in operating The output voltage can be adjusted by the ADJ, clockwise to increase Our products shall be classified according to ISO14001 and related environmental laws and regulations and shall be handled by qualified units The power supply is considered a component which will be installed into the final equipment. All EMC tests should be confirmed with the final equipment
- 500W continuous output power
- Universal AC input: 80–264VAC
- Regulated 24VDC @ 20.9A output
- Active Power Factor Correction (PFC)
- High efficiency and low no-load consumption
- Adjustable output voltage via ADJ terminal
- Double/reinforced insulation for safety
- Complies with IEC/EN/UL62368, IEC60601, EN60335
- Metal enclosure with mandatory grounding
- Active PFC for improved power efficiency
- Wide input voltage range for global compatibility
- Adjustable output voltage for system tuning
- High reliability with MTBF >300,000 hours
- Excellent EMC performance for noise-sensitive environments
- Compact enclosed design for easy integration
- Grounding terminal for safety compliance
| Power | 500W |
|---|---|
| Input voltage | 80-264VAC |
| Output voltage | 24VDC |
| Output current | 20.9A |
| Efficiency | 93% |
| Isolation | 4000VAC |
| Dimensions | 230 x 100 x 100mm |
| Weight | 3.5kg |
What is the output voltage and current of the LMF500-20B24?
It provides a regulated 24VDC output with a maximum current of 20.9A, delivering up to 500W of continuous power.
Is this power supply compatible with industrial automation systems?
Does it require grounding for safe operation?
Can the output voltage be adjusted?
To rate this product please login!
About Mornsun LMF500-20B24 AC/DC 500W Enclosed Switching Power Supply by Mornsun
Shop Mornsun LMF500-20B24 500W 24V AC/DC power supply. High efficiency, PFC, compatible with industrial systems. Buy in India.