Mornsun LMF1000-20B36 1018W AC/DC Enclosed Switching Single Output Power Supply
Mornsun LMF1000-20B36 1018W AC/DC Enclosed Switching Single Output Power Supply The LMF1000-20B36 series is an enclosed AC-DC switching power supply from Mornsun. It features a universal AC input, DC input voltage acceptance, cost-effectiveness, low no-load power consumption, high efficiency, high reliability, and double or reinforced insulation. These converters offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN62368, EN60335, EN60601, and GB4943 standards. They are widely used in industrial, LED, street light control, electricity, security, telecommunications, smart home, and other applications. Note: Unless otherwise specified, parameters in this datasheet were measured under the conditions of Ta=25?, humidity<75%RH with nominal input voltage and rated output load The room temperature derating of 5?/1000m is needed for operating altitude greater than 2000m All index testing methods in this datasheet are based on our company's corporate standards In order to improve the efficiency at high input voltage, there will be audible noise generated, but it does not affect product performance and reliability The out case needs to be connected to the earth ( )of system when the terminal equipment in operating The output voltage can be adjusted by the ADJ, clockwise to increase Our products shall be classified according to ISO14001 and related environmental laws and regulations and shall be handled by qualified units The power supply is considered a component which will be installed into the final equipment. All EMC tests should be confirmed with the final equipment
- 1018W high-power output with 36V DC nominal voltage
- Universal AC input: 85–305VAC, DC input compatible
- High efficiency >90%, low no-load power consumption