Mornsun LM75-23B48 AC/DC 75W Enclosed Switching Power Supply
Mornsun LM75-23B48 AC/DC 75W Enclosed Switching Power Supply The LM75-23B48 is a 48V, 1A enclosed AC-DC switching power supply from Mornsun. It features a universal AC input of 85 to 305VAC or 120 to 430VDC, as well as a low no-load power consumption of less than 0.5W. The LM75-23B48 is also highly efficient, with a typical efficiency of over 90%. Features: Universal AC input: 85 to 305VAC or 120 to 430VDC Output voltage: 48V Output current: 1A Low no-load power consumption: less than 0.5W High efficiency: typical efficiency of over 90% check out : Mornsun LM35-23B24 AC/DC 35W Enclosed Switching Power Supply Note: Unless otherwise specified, parameters in this datasheet were measured under the conditions of Ta=25?, humidity<75%RH with nominal input voltage and rated output load The room temperature derating of 5?/1000m is needed for operating altitude greater than 2000m All index testing methods in this datasheet are based on our company's corporate standards In order to improve the efficiency at high input voltage, there will be audible noise generated, but it does not affect product performance and reliability The out case needs to be connected to the earth ( )of system when the terminal equipment in operating The output voltage can be adjusted by the ADJ, clockwise to increase Our products shall be classified according to ISO14001 and related environmental laws and regulations and shall be handled by qualified units The power supply is considered a component which will be installed into the final equipment. All EMC tests should be confirmed with the final equipment
- Universal AC input: 85–305VAC / 120–430VDC
- 48V DC output, 1.56A, 75W continuous power
- High efficiency: >90% typical
- Low no-load consumption: <0.5W
- Adjustable output voltage via ADJ terminal
- Built-in short circuit, overload, and overvoltage protection
- Enclosed metal case with grounding requirement for EMC compliance
- High-efficiency switching design
- Universal input voltage compatibility
- Adjustable output voltage
- Low standby power consumption
- Robust industrial-grade construction
- Compliance with ISO14001 environmental standards
| Output power | 75W |
|---|---|
| Input voltage | 85 to 305 VAC or 120 to 430 VDC |
| Output voltage | 48 VDC |
| Output current | 1 amp |
| Efficiency | 90% |
| No-load power consumption | <1 watt |
| Dimensions | 2.25 x 2.25 x 1.25 inches |
What is the output voltage and current of the LM75-23B48?
The LM75-23B48 delivers 48V DC at a maximum current of 1.56A, providing up to 75W of continuous power.
Can this power supply work with 220V AC input?
Yes, it supports universal AC input from 85V to 305VAC, including standard 220V household and industrial voltages.
Is the output voltage adjustable on the Mornsun LM75-23B48?
What safety precautions are required during installation?
To rate this product please login!
About Mornsun LM75-23B48 AC/DC 75W Enclosed Switching Power Supply by Mornsun
Buy Mornsun LM75-23B48 48V 75W AC/DC power supply. Universal input, high efficiency, adjustable output. Compatible with industrial & automation systems.