Mornsun LM75-23B36 AC/DC 75W Enclosed Switching Power Supply
Mornsun LM75-23B36 AC/DC 75W Enclosed Switching Power Supply The LM75-23B36 is a 36VDC, 2.1A, 75.6W, enclosed SMPS power supply from Mornsun. It has a universal input voltage of 85 - 305VAC or 120 - 430VDC, and can accept AC or DC input (dual-use of same terminal). It has an operating ambient temperature range of -30? to +70?, low standby power consumption, high efficiency, high I/O isolation test voltage up to 4000VAC, low ripple and noise, output short circuit, over-current, and over-voltage protection, over-voltage class ?, and can operate at altitudes up to 5000m. Features Universal input voltage of 85 - 305VAC or 120 - 430VDC Accepts AC or DC input (dual-use of same terminal) Operating ambient temperature range of -30? to +70? Low standby power consumption and high efficiency High I/O isolation test voltage of up to 4000VAC Low ripple and noise Output short circuit, over-current, and over-voltage protection Over-voltage class ? Operating altitude up to 5000m Note: Unless otherwise specified, parameters in this datasheet were measured under the conditions of Ta=25?, humidity<75%RH with nominal input voltage and rated output load The room temperature derating of 5?/1000m is needed for operating altitude greater than 2000m All index testing methods in this datasheet are based on our company's corporate standards In order to improve the efficiency at high input voltage, there will be audible noise generated, but it does not affect product performance and reliability The out case needs to be connected to the earth ( )of system when the terminal equipment in operating The output voltage can be adjusted by the ADJ, clockwise to increase Our products shall be classified according to ISO14001 and related environmental laws and regulations and shall be handled by qualified units The power supply is considered a component which will be installed into the final equipment. All EMC tests should be confirmed with the final equipment
- 36VDC, 2.1A, 75.6W output
- Universal input: 85–305VAC / 120–430VDC
- Dual-use AC/DC input on same terminal
- Operating temp: -30°C to +70°C
- 4000VAC I/O isolation
- Short circuit, over-current, over-voltage protection
- Adjustable output voltage via ADJ terminal
- Altitude support up to 5000m
- Enclosed metal case for durability
- Low ripple and noise output
- High I/O isolation for safety
- Dual AC/DC input compatibility
- Over-voltage class III compliant
- Grounding required for safe operation
| Output voltage | 36VDC |
|---|---|
| Output current | 2.1A |
| Output power | 75.6W |
| Input voltage | 85 - 305VAC or 120 - 430VDC |
| Operating ambient temperature range | -30? to +70? |
| Standby power consumption | <0.5W |
| Efficiency | 89% |
| I/O isolation test voltage | 4000VAC |
What is the input voltage range of the Mornsun LM75-23B36?
It accepts 85–305VAC or 120–430VDC input, supporting both AC and DC sources on the same terminal.
Can this power supply operate in high-altitude environments?
Yes, it supports operation up to 5000m altitude with a derating of 5°C per 1000m above 2000m.
Does the LM75-23B36 have protection features?
Yes, it includes short circuit, over-current, over-voltage protection, and 4000VAC I/O isolation.
Is the output voltage adjustable?
Yes, the output can be adjusted using the ADJ terminal—rotate clockwise to increase voltage.
To rate this product please login!
About Mornsun LM75-23B36 AC/DC 75W Enclosed Switching Power Supply by Mornsun
Shop Mornsun LM75-23B36 36V 75W SMPS. Compatible with industrial systems. Buy in India at best price with 18% GST.