Mornsun LM75-23B05 AC/DC 75W Enclosed Switching Power Supply
Mornsun LM75-23B05 AC/DC 75W Enclosed Switching Power Supply The LM75-23B05 is a 5V, 70W, enclosed AC/DC converter with a wide input voltage range of 85-305 VAC or 120-430 VDC. It has a high efficiency of up to 85% and can output up to 14A of current. The LM75-23B05 is also isolated from the input voltage, making it safe to use in applications where there is a risk of electrical shock. Features: 5V output 70W output power Wide input voltage range (85-305 VAC or 120-430 VDC) High efficiency (up to 85%) 14A output current Isolated from input voltage Note: Unless otherwise specified, parameters in this datasheet were measured under the conditions of Ta=25?, humidity<75%RH with nominal input voltage and rated output load The room temperature derating of 5?/1000m is needed for operating altitude greater than 2000m All index testing methods in this datasheet are based on our company's corporate standards In order to improve the efficiency at high input voltage, there will be audible noise generated, but it does not affect product performance and reliability The out case needs to be connected to the earth ( )of system when the terminal equipment in operating The output voltage can be adjusted by the ADJ, clockwise to increase Our products shall be classified according to ISO14001 and related environmental laws and regulations and shall be handled by qualified units The power supply is considered a component which will be installed into the final equipment. All EMC tests should be confirmed with the final equipment
- 5V regulated output at 14A (70W max)
- Wide input range: 85–305 VAC / 120–430 VDC
- High efficiency up to 85%
- Galvanic isolation for safety
- Enclosed metal case with convection cooling
- Compatible with 230V India mains
- Wide input voltage range for global compatibility
- High efficiency and low heat generation
- Adjustable output voltage via ADJ terminal
- Rugged enclosed design for industrial use
- Compliance with ISO14001 environmental standards
| Output voltage | 5V |
|---|---|
| Output power | 70W |
| Input voltage range | 85-305 VAC or 120-430 VDC |
| Efficiency | up to 85% |
| Output current | 14A |
| Isolation | 4000VAC |
What is the output voltage and current of the LM75-23B05?
The LM75-23B05 delivers a regulated 5V DC output with a maximum current of 14A (70W power).
Can this power supply be used with 230V AC mains in India?
Yes, it supports 85–305 VAC input, making it fully compatible with standard 230V Indian mains.
Is the output isolated from the input?
Yes, the LM75-23B05 provides full galvanic isolation between input and output for enhanced safety.
Does it require external cooling or heatsinking?
To rate this product please login!
About Mornsun LM75-23B05 AC/DC 75W Enclosed Switching Power Supply by Mornsun
Shop Mornsun LM75-23B05 5V 14A AC/DC enclosed power supply. Compatible with 230V India mains, high efficiency & isolated output.