Mornsun LM75-20B12 AC/DC 75W Enclosed SMPS
Mornsun LM75-20B12 AC/DC 75W Enclosed SMPS The LM75-20B12 is a cost-effective, enclosed AC-DC switching power supply from Mornsun. It features a universal AC input, accepts DC input voltage, has low no-load power consumption, high efficiency, high reliability, and double or reinforced insulation. It also offers excellent EMC performance and meets IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN62368, EN60335, GB4943 standards. It is widely used in a variety of industries, including industrial, LED, street light control, electricity, security, telecommunications, and smart home. Note: Unless otherwise specified, parameters in this datasheet were measured under the conditions of Ta=25?, humidity<75%RH with nominal input voltage and rated output load The room temperature derating of 5?/1000m is needed for operating altitude greater than 2000m All index testing methods in this datasheet are based on our company's corporate standards In order to improve the efficiency at high input voltage, there will be audible noise generated, but it does not affect product performance and reliability The out case needs to be connected to the earth ( )of system when the terminal equipment in operating The output voltage can be adjusted by the ADJ, clockwise to increase Our products shall be classified according to ISO14001 and related environmental laws and regulations and shall be handled by qualified units The power supply is considered a component which will be installed into the final equipment. All EMC tests should be confirmed with the final equipment check out : Mornsun LM75-20B15 AC/DC 75W Enclosed Switching Power Supply Features Universal AC input Accepts DC input voltage Low no-load power consumption High efficiency High reliability Double or reinforced insulation Excellent EMC performance Meets IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN62368, EN60335, GB4943 standards Widely used in industrial, LED, street light control, electricity, security, telecommunications, and smart home applications check out : Mornsun LM75-20B05 AC/DC 75W Enclosed SMPS
- 75W output power with 12V regulated DC output
- Universal AC input (85–264VAC) and DC input (120–370VDC)
- High efficiency and low no-load power consumption
- Adjustable output voltage via ADJ terminal
- Reinforced insulation and comprehensive protection features
- Complies with IEC/UL/EN62368, EN60335, and EMC standards
- Suitable for industrial, LED, telecom, and smart home applications
- High reliability for continuous industrial operation
- Excellent EMC performance for noise-sensitive environments
- Compact enclosed design for easy integration
- Low audible noise under high input voltage conditions
- Grounding terminal for system safety compliance
| Type | Enclosed Type Single Output |
|---|---|
| Output Power | 72W |
| Series | LM75-20B |
| Part Number | LM75-20B12 |
| Mechanical Form | Enclosed |
| IP Level | Non-Waterproof |
| Output Voltage | 12V |
| Output Current | 6A |
What is the output voltage of the Mornsun LM75-20B12?
The LM75-20B12 provides a regulated 12V DC output, adjustable via the ADJ terminal for precise voltage control.
Can this SMPS accept DC input voltage?
Yes, it supports both universal AC input (85–264VAC) and DC input (120–370VDC) for flexible installation.