Mornsun LM600-12B48 AC/DC 600W Enclosed SMPS
Mornsun LM600-12B48 AC/DC 600W Enclosed SMPS The LM450-12B48 series is a cost-effective, high-efficiency, and reliable enclosed AC-DC switching power supply from Mornsun. It features AC input and DC input voltage acceptance, excellent EMC performance, and meets IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, UL/EN/IEC62368, and GB4943 standards. It is widely used in industrial, LED, street light control, electricity, security, telecommunications, smart home, and other applications. Note: Unless otherwise specified, parameters in this datasheet were measured under the conditions of Ta=25?, humidity<75%RH with nominal input voltage and rated output load The room temperature derating of 5?/1000m is needed for operating altitude greater than 2000m All index testing methods in this datasheet are based on our company's corporate standards In order to improve the efficiency at high input voltage, there will be audible noise generated, but it does not affect product performance and reliability The out case needs to be connected to the earth ( )of system when the terminal equipment in operating The output voltage can be adjusted by the ADJ, clockwise to increase Our products shall be classified according to ISO14001 and related environmental laws and regulations and shall be handled by qualified units The power supply is considered a component which will be installed into the final equipment. All EMC tests should be confirmed with the final equipment
- 600W high-efficiency AC/DC power supply
- 48V DC adjustable output via ADJ terminal
- Universal AC input: 85–305VAC