Mornsun LM600-12B36 AC/DC 600W Enclosed SMPS
Mornsun LM600-12B36 AC/DC 600W Enclosed SMPS The LM600-12B36 series is a line of enclosed AC-DC switching power supplies from Mornsun. These converters feature AC input and DC input voltage acceptance, are cost-effective, have low no load power consumption, are highly efficient, reliable, and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN62368, and GB4943 standards. The LM600-12B36 series is widely used in a variety of applications, including industrial, LED, street light control, electricity, security, telecommunications, and smart home. Features Universal input voltage of 176-264VAC Single output voltage of 36V at 16.6A Cost-effective Low no load power consumption High efficiency High reliability Meets IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN62368, and GB4943 standards Widely used in a variety of applications If you are looking for an enclosed AC-DC switching power supply that is cost-effective, has low no load power consumption, is highly efficient, reliable, and meets IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN62368, and GB4943 standards, the LM600-12B36 series is a great option. It is widely used in a variety of applications, so you can be sure that it will be able to meet your needs. Note: Unless otherwise specified, parameters in this datasheet were measured under the conditions of Ta=25?, humidity<75%RH with nominal input voltage and rated output load The room temperature derating of 5?/1000m is needed for operating altitude greater than 2000m All index testing methods in this datasheet are based on our company's corporate standards In order to improve the efficiency at high input voltage, there will be audible noise generated, but it does not affect product performance and reliability The out case needs to be connected to the earth ( )of system when the terminal equipment in operating The output voltage can be adjusted by the ADJ, clockwise to increase Our products shall be classified according to ISO14001 and related environmental laws and regulations and shall be handled by qualified units The power supply is considered a component which will be installed into the final equipment. All EMC tests should be confirmed with the final equipment
- 600W high-power output (36V, 16.6A)
- Universal AC input: 176–264VAC
- High efficiency and low no-load consumption
- Adjustable output voltage via ADJ terminal
- Ideal for industrial, telecom, and LED applications
- Enclosed metal case for EMI shielding
- Low no-load power consumption
- High reliability and long service life
- Field-adjustable output voltage
- Robust protection against overload and short circuit
- Compliance with global safety and EMC standards
| Type | Enclosed Type Single Output |
|---|---|
| Output Power | 597.6W |
| Series | LM600-12B |
| Part Number | LM600-12B36 |
| Mechanical Form | Enclosed |
| IP Level | Non-Waterproof |
| Output Voltage | 36V |
| Output Current | 16.6A |
What is the output voltage and current of the LM600-12B36?
The LM600-12B36 delivers 36V DC at 16.6A, providing a total output power of 600W.