Mornsun LM600-12B15 AC/DC 600W Enclosed Switching Power Supply
Mornsun LM600-12B15 AC/DC 600W Enclosed Switching Power Supply The LM600-12B15 series is a line of enclosed AC-DC switching power supplies from Mornsun. These converters feature AC input and DC input voltage acceptance, cost-effectiveness, low no-load power consumption, high efficiency, and high reliability. They offer excellent EMC performance and meet IEC/EN61000-4, CISPR32/EN55032, IEC/UL/EN62368, and GB4943 standards. The LM600-12B15 series is widely used in a variety of industries, including industrial, LED, street light control, electricity, security, telecommunications, and smart home. Note: Unless otherwise specified, parameters in this datasheet were measured under the conditions of Ta=25?, humidity<75%RH with nominal input voltage and rated output load The room temperature derating of 5?/1000m is needed for operating altitude greater than 2000m All index testing methods in this datasheet are based on our company's corporate standards In order to improve the efficiency at high input voltage, there will be audible noise generated, but it does not affect product performance and reliability The out case needs to be connected to the earth ( )of system when the terminal equipment in operating The output voltage can be adjusted by the ADJ, clockwise to increase Our products shall be classified according to ISO14001 and related environmental laws and regulations and shall be handled by qualified units The power supply is considered a component which will be installed into the final equipment. All EMC tests should be confirmed with the final equipment Also check Mornsun LM600-12B27 AC/DC 600W Enclosed Switching Power Supply . It is a high-efficiency power supply with a wide input voltage range of 176-264VAC or 240-370VDC. The power supply can accept both AC and DC inputs, making it versatile for various applications. It operates in an ambient temperature range of -20? to +60? and can function at altitudes up to 5000m. Key features include LED indicators for power status, over-temperature protection, output short circuit protection, over-current protection, and over-voltage protection.
- 600W high-power output with 15V DC regulated voltage
- Dual input: 176–264VAC or 240–370VDC
- Adjustable output voltage via ADJ terminal
- High efficiency with low no-load consumption
- Operating temperature: -20°C to +60°C