Mornsun LM100-23B05 AC/DC 100W Enclosed Switching Power Supply
Mornsun LM100-23B05 AC/DC 100W Enclosed Switching Power Supply The LM100-23B05 is a 5V, 90W AC/DC power supply with a universal input voltage range of 85-305VAC or 120-430VDC. It has an adjustable output voltage and a standby output, making it ideal for a variety of applications, including industrial automation, medical equipment, and telecommunications. Features: Universal input voltage range of 85-305VAC or 120-430VDC Adjustable output voltage of 5V Standby output High efficiency of up to 85.5% Isolation voltage of 4000VAC Chassis mount Compact and lightweight design check out : Mornsun LM100-20B05 AC/DC 100W Enclosed Switching Power Supply Note: Unless otherwise specified, parameters in this datasheet were measured under the conditions of Ta=25?, humidity<75%RH with nominal input voltage and rated output load The room temperature derating of 5?/1000m is needed for operating altitude greater than 2000m All index testing methods in this datasheet are based on our company's corporate standards In order to improve the efficiency at high input voltage, there will be audible noise generated, but it does not affect product performance and reliability The out case needs to be connected to the earth ( )of system when the terminal equipment in operating The output voltage can be adjusted by the ADJ, clockwise to increase Our products shall be classified according to ISO14001 and related environmental laws and regulations and shall be handled by qualified units The power supply is considered a component which will be installed into the final equipment. All EMC tests should be confirmed with the final equipment
- 5V adjustable output, 90W continuous (100W peak)
- Universal input: 85–305VAC / 120–430VDC
- High efficiency up to 85.5%
- 4000VAC isolation voltage
- Chassis mount with earth grounding
- Suitable for industrial, medical, and telecom use
- Adjustable output voltage
- Standby output support
- Compact and lightweight enclosed design
- High isolation for safety-critical applications
- Global input compatibility
- Environmentally compliant (ISO14001)
| Power | 90W |
|---|---|
| Input voltage | 85-305VAC or 120-430VDC |
| Output voltage | 5V |
| Output current | 18A |
| Efficiency | 85.5% |
| Isolation voltage | 4000VAC |
What is the output voltage and power of the LM100-23B05?
It provides a 5V adjustable output with up to 90W continuous power (100W peak).
Can this power supply be used in medical equipment?
What is the input voltage range?
Universal input: 85–305VAC or 120–430VDC.
Is mounting hardware included?
Designed for chassis mount; install using appropriate screws and ensure grounding to earth.
To rate this product please login!
About Mornsun LM100-23B05 AC/DC 100W Enclosed Switching Power Supply by Mornsun
Buy Mornsun LM100-23B05 5V 90W AC/DC power supply. Universal input 85–305VAC. Compatible with industrial, medical & telecom systems. Price in India.